Elektronika

Forum dla młodocianych elektroników. Dla tych którzy amatorsko bawią się elektroniką.


#1 2012-04-13 19:23:43

adix1310

Administrator

6783325
Zarejestrowany: 2012-04-12
Posty: 28
Punktów :   

Problemy z lutownicą transformatorową.

Lutownica transformatorowa:
-nazwa pochodzi od transformatora który jest główną częścią lutownicy.
-prąd o wysokim natężeniu przechodzi przez grot i go nagrzewa do odpowiedniej temperatury
-charakteryzują się krótkim czasem nagrzewania grota
-nowoczesne lutownicte tego typu posiadają wbudowane oświetlenie skierowane w kierunku grota

Obecnie posiadam właśnie lutownicę transformatorową 100 watową i mam z nią problemy opisane poniżej.

http://img573.imageshack.us/img573/3706/sdc11679.jpg

Problemy z taką lutownicą:
-bardzo szybki wzrost temperatury grota jest plusem lecz ma to wielki minus, gdyż cała lutownica szybko się nagrzewa i nie da się z nią dużo pracować.
-grot bardzo szybko się przepala, trzeba więc dorabiać lub kupować cochwilę nowy
-jest dosyć ciężka w porównaniu z innymi lutownicami.

Jak sobie poradzić z problemami:
Ja osobiście mam parę sposobów na opanowanie tej lutownicy.
-Pierwszy sposób na przepalanie się grota jest stosowanie dużych ilości kalafoni. Najlepiej dokupić sobie osobo kalafonię. Nagrzewający się grot wkładamy do kalafoni. Skutek dla nas przyjazny będzie żadsze przepalanie się grota lecz skutkek uboczny też będzie. Przy spalaniu kalafonii wydzielają się duże ilości dymu który ma charakterystyczny zapach. Nie każdy może go lubieć. Mi osobiście podoba się ten zapach. Poniżej zdjęcie kalafonii.

http://img16.imageshack.us/img16/7448/sdc11678.jpg

-Sposób na nagrzewanie się lutownicy. Po pracy z lutownicą odstawiam ją do zimnego pomieszczenia gdy kończę pracę całkowicie. Naprzykład daję ją na balkon gdy jest zimno na dworze. (Nie dawajcie nigdy do lodówki, gdyż może wam się lodówka zepsuć.)
Gdy chcemy jeszcze pracować z naszą lutownicą możemy zastosować wentylatorek. Posiadam wentylatorek z komputera (większych rozmiarów), do dziurek wsadziłem po 3 wykałaczki. Podłączam go do zasilacza 12 volt i nakładam go na lutownicę. W ten sposób przez krótki czas lutownica będzie schłodzona i gotowa do pracy.
-Na problem z ciężarem to już raczej nic nie poradzimy.
-Jeszcze jedna rada. Warto nie używać oświetlenia w lutownicy. Gdy mamy żaróweczkę wkręcaną zalecam ją wykręcić. Wtedy będzie lepszy efekt pracy lutownicy.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.quidditch-marziblack.pun.pl www.lubuscy-kibice.pun.pl www.fiz2011.pun.pl www.kredorp.pun.pl www.pokemon-arena.pun.pl